Arabika czy robusta – czyli jaką kawę wybrać dla siebie?

list Kategoria: Kateogria - Blog Dodano:

Przed tym dylematem stanął chyba każdy z nas. Mocna, słaba, kwaśna, gorzka? Jaka powinna być idealna filiżanka małej czarnej? Jak świadomie wybrać kawę, która zaspokoi nasze doznania? Na pólkach kilkadziesiąt nazw, różne kraje pochodzenia, inne wielkości ziaren. Co wybrać? Która jest właśnie dla mnie? Oto krótki spacer po świecie kawy, który pomoże określić kawowe gusta.

Skąd pochodzi kawa?

Słowo „coffee” pochodzi od nazwy regionu Kaffa w Etiopii. Jak głosi legenda, w IX wieku pasterz kóz zauważył, że zwierzęta dziwnie podskakiwały po zjedzeniu czerwonych jagód, dziś znanych jako owoce kawowca. Zebrał je i zaniósł do szamana, który wrzucił magiczne owoce do ogniska. Aromat palonych ziaren, który zaczął wydobywać się z ogniska był tak intensywny i odurzający, że szybko wyjęto je z ognia i wrzucono do wody. Tak oto powstała pierwsza filiżanka kawy, dziś jeden z głównych towarów na rynku światowym.

Kawowce to wiecznie zielone drzewka (do kilkunastu metrów wysokości), które w stanie naturalnym rosną przede wszystkim w Afryce. Niektóre gatunki spotkać można tylko w Azji. Odkryto około 104 gatunki tej rośliny. Dla smakoszów kawy najbardziej istotne i rozpoznawalne są dwa z nich:Coffee arabica i Coffee canephora (robusta). Owoce z właśnie tych odmian dostarczają ziaren do tworzenia czarnego naparu, którym większość z nas zaczyna dzień.

Czym się różni arabika od robusty?

Coffee canephora, z której otrzymujemy ziarno o nazwie robusta rośnie na wysokościach od 200-600 m n.p.m. Gatunek lubi dość wysoką temperaturę (między 24-29 stopni). Rośnie po obu stronach równika, jest odporna na choroby, szybko rośnie przez co jest łatwiejsza i tańsza w uprawie niż arabica. Ziarna robusty są małe, ich zapach nie jest intensywny, a napar z nich daje gorzki i cierpki smak i zawiera dużo więcej kofeiny niż arabica. Mieszanka ta sprawdzi się idealnie do przygotowania tradycyjnego espresso, z gęstą cremą - pianką.

Coffee arabica to roślina bardzo wymagająca. Lubi klimat tropikalny i potrzebuje określonych warunków glebowych. Ziemia musi być bogata w potas, próchnicę i azot. Rośnie na wysokościach od 500-2000 m n.p.m., gdzie jest odpowiednia dla niej temperatura 15-24 stopni. Temperatura poniżej zera i pasożyty, to główne zagrożenia hamujące wzrost rośliny i zagrażające jej zbiorom. Ziarna arabiki są duże i dają wysokiej jakości, bardzo aromatyczną, łagodną kawę. Jest uznawana za odmianę bardziej szlachetną w porównaniu do robusty.

Arabika czy robusta?

Więc arabika czy robusta? Kawa aromatyczna i delikatna czy gorzka i cierpka? Odpowiedzią na to pytanie są odpowiednie blendy czyli mieszanki ziaren tych dwóch gatunków. Wybierając mieszankę musimy określić jaką kawę pijemy najczęściej. Na rynku znajduje się bardzo dużo 100% arabik, ale jeśli chcemy zastrzyku kofeiny, bardziej wyrazistego smaku i gęstej cremy pijąc kawy czarne, to właśnie robusta nadaje jej tych cech. We Francji bardzo ceniony jest właśnie ten gorzki i cierpki smak, dlatego stosunek robusty do arabiki w mieszankach wynosi nawet 45:55 %. Natomiast jeśli pijemy kawy z dodatkiem mleka to zawartość robusty w mieszance jest obowiązkowa, aby smak i aromat kawy przebił się przez mleko.

Jeśli nadal nie wybrałeś swojej ulubionej mieszaki kawy zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.

W tej samej kategorii

Powiązane przez tagi

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło